תוכנת הכתר

על התוכנה

תוכנת הכתר היא אפליקציה לסביבת 'חלונות' (windows) המאפשרת את יכולות העיון והחיפוש המתקדמות והמתוחכמות ביותר על מאגר הטקסטים של מקראות גדולות 'הכתר'.

מנגנון החיפוש בתוכנת הכתר הינו המשוכלל מסוגו בעולם והוא מהווה כלי עזר יחיד במינו לצורך לימוד ומחקר, החל ברמת תלמיד בבית הספר וכלה במחקר אקדמי מתקדם.

התוכנה מאפשרת לבצע חיפושים על כל הטקסטים הכלולים במאגר – תרגומים, פרשנים, ומסורה, כשגולת הכותרת היא אפשרות החיפוש התלת מימדי (אותיות, ניקוד וטעמים) בטקסט המקראי.

ממשק השאילתה הגרפי מנגיש בצורה קלה את מגוון האפשרויות האדיר בניסוח שאילתות החיפוש הכולל, בין השאר:

 1. שילוב שלושת מימדי הטקסט – אותיות ניקוד וטעמים.
 2. שילוב של "עלומים" (wildcards) בשלושת מימדי הטקסט.
 3. צמצום "עלומים" לקבוצות שונות. לדוגמה: אותיות אית"ן, בכל"מ, גרוניות, טעמים מחברים, מפסיקים וכו'
 4. הגדרת דגשים, שין שמאלית, מקפים ועוד.
 5. אפשרויות הגדרת רווח בין מילים – רווח מינימלי, מירבי, מדויק, שינוי סדר.
 6. חיפוש לפי שורשים.
 7. שילוב תוצאות מנופות ושמורות של שאילתה קודמת כרכיב בשאילתה אחרת.

התוכנה מאפשרת לשמור שאילתות ותוצאות.

תוצאות החיפוש ניתנות לניפוי וכן להצגה בתצורת "צורות" שבה ניתן לראות את כל צורות האותיות הניקוד והטעמים, כולל מספר המופעים של כל צורה וכן אפשרות לניפוי צורות לא רצויות.

הטקסטים העומדים בבסיס התוכנה הינם אותם טקסטים מדעיים משובחים, מוהדרים לפי מיטב כתבי היד, העומדים בבסיס המהדורה המודפסת והמקוונת של מקראות גדולות 'הכתר'.

אפשרויות העיון בטקסטים כוללות, בין השאר:

 1. אפשרות פריסה של חלונות טקסט עם מרכיבים שונים (לדוגמה: חלון טקסט מקראי עם מספר חלונות של פרשנים, מסורה ותרגום ארמי) וקישור הגלילה של החלונות השונים.
 2. אפשרות פתיחת חלונות פרשנים בתצורת "כרטסת".
 3. שמירת "תצורת פריסה" לשימוש עתידי.
 4. אפשרות לראות על כל מלה במקרא את כל ההתיחסויות אליה בטקסטים האחרים ופתיחה שלהם בלחיצת עכבר.
 5. אפשרות פתיחה בלחיצת עכבר של כל מראה מקום במסורה.
 6. העתקה לוורד, כולל ניקוד וטעמים.

מאפיינים טכניים

התוכנה היא אפליקציה לסביבת 'חלונות' (windows) המבוססת על תשתית .NET Framework 4.0 התוכנה מופצת באמצעות טכנולוגית clickonce ומשמעות הדבר היא – ביצוע הורדה (download) והתקנה מתוך האתר הזה, בסופה מופיע סמל התוכנה (Icon) על שולחן העבודה. לתשומת לב: תהליך ההורדה וההתקנה הראשונית חייבים להתבצע מתוך דפדפן Internet Explorer. בכל הפעלה של התוכנה מתוך שולחן העבודה – היא בודקת אם ישנו עידכון על האתר ומתקינה אותו באופן אוטומטי.

למרות שהתוכנה מותקנת על המחשב – היא תוכנה מקוונת – ומשמעות הדבר שהיא צריכה חיבור לאינטרנט על מנת לבצע כניסה אליה ועל מנת לבצע שאילתות חיפוש. כאשר עובר פרק זמן ארוך ללא פניה לשרת – התוכנה עשויה לבקש מהמשתמש לבצע כניסה מחודשת (הכנסת שם משתמש וסיסמה).

תנאי רשיון

השימוש בתוכנה מחייב רישום מוקדם דרך אתר זה. בשלב זה השימוש בתוכנה הוא חינמי. בעתיד, לאחר שחלק מאפשרויות העיון והחיפוש יתאפשרו ישירות דרך האתר, השימוש בתוכנה עשוי יהיה להיות כרוך בתשלום.

קבצי הדרכה לתוכנת הכתר

קבצים להורדה

תיאור סוג הקובץ
שיעור 1 - חלון הפתיחה doc
שיעור 2 - חלון השאילתה של המקרא doc